Грудне вигодовування, поради педіатра | Педіатр і Я

Грудне вигодовування, поради педіатра

кормление грудью

Грудне вигодовування корисне як для дитини, так і для матері. Якщо говорити про виключно грудне вигодовування, то воно рекомендоване до 6 місяців життя дитини. Рекомендації й поради щодо грудного вигодовування є пріоритетними для педіатра, особливо в перші місяці життя малюка. Розглянемо питання, які найбільш часто турбують в цей період.

  • Як часто годувати дитину?

Дитину слід годувати на вимогу, єдиної для всіх малюків частоти годувань немає. Один малюк потребує годування кожні 1,5 години, інший – кожні 3 години. Загалом,  8-12 разів протягом доби дитина буде просити їсти. Якщо з моменту останнього годування пройшло понад 3 годин в денний час, то малюка варто розбудити й запропонувати поїсти, вночі такий період можна продовжити до 4 годин.

Після 1 місяця життя нічна перерва в годуваннях може становити до 5 годин і це нормально. Тобто, якщо маля добре набирає вагу, не варто його будити вночі. 

У перший тиждень життя завдання мами простимулювати малюка для збільшення або появи достатньої кількості молока. У цей період пропонуйте грудь при кожному годуванні. Наприклад, спочатку 15 хвилин права, потім 15 хвилин ліва. При наступному годуванні почніть навпаки – спочатку ліва, а потім права. Допомагати дитині брати іншу грудь — це нормально.

  • Тривалість годувань після появи достатньої кількості молока.

Після 8-10 дня життя слід привчати малюка їсти з однієї сторони. Коли дитина висмоктує молоко з однієї сторони, а вона може впоратись за 20-25 хвилин, то отримає так зване заднє молоко, яке є більш калорійним і має деякі переваги.  Нехай дитині смокче до 20 хвилин. Навіщо? Головною причиною є отримання жирного і калорійного заднього молока.

  • Як зрозуміти, що дитина достатньо поїла?

Саме в період смоктання це зрозуміти складно. Важливо, щоб груди були м’якими. Якщо здається, що дитина недостатньо поїла, то можна запропонувати іншу сторону. При кожному годуванні змінюйте груди, з якої починаєте, не забувайте про це. Орієнтуватись чи достатньо малюк з’їв можна за випорожненнями дитини.

Випорожнень на день має бути три або більше жовтих кашкоподібних. Виняток становлять лише перші дні життя малюка, коли молоко лише надходить у груди, і його може бути недостатньо. І в цей період випорожнення можуть бути лише 1 раз на день. Після того, як з’явилося молоко, дефекація стає частішою, однак після 1 місяця життя випорожнення 1 раз на день може бути нормою.

Якщо говорити про сечу, то шість або більше вологих підгузників на день свідчать про достатнє годування.  Якщо ви не впевнені, що підгузник вологий, покладіть у нього серветку.

  • Як збільшити кількість молока? Що впливає на цей процес?

Аби збільшити кількість молока вам необхідно достатньо спати, знизити кількість стресу. Просити по допомогу — це нормально. Ваш задовільний психологічний стан, спокійне середовище та достатнє споживання рідини є кращими умовами для збільшення кількості молока. Оптимальна кількість води, як правило, становить не менше 2 літрів на день.  Поступово збільшуйте частоту годування грудьми. Обмежте використання соски в перший місяць життя. Спорожнюйте груди після кожного годування протягом 10 хвилин, робити це необхідно протягом декількох днів. Використовуйте двосторонні електричні молоковідсмоктувачі, вони дають найкращі результати. Допомога консультанта з грудного вигодовування вам однозначно знадобиться та піде на користь.

  • Якщо дитина голодна, чи давати додатково суміш?

Намагайтеся не давати дитині суміш до 3-4 тижнів життя, тому що це може завадити надходженню грудного молока. На початку грудного вигодовування, у перші дні,  краще давати груди кожні 2 години. Адже таким чином дитина отримає молозиво після народження. Потім, якщо дитина збільшує вагу, відстаючи від норми, то слід обговорити прийом суміші з педіатром. Однак, в перший місяць можна догодовувати дитину зцідженим молоком, якщо дитина не в змозі самостійно активно брати груди. Таке буває при недоношеності або низькій вазі.

Звертайтесь за рекомендаціями й порадами до вашого педіатра у будь-яких обставинах, коли вам здається, що ситуація потребує допомоги. 

Ваш педіатр

ІНШІ СТАТТІ