Вибір дитячого взуття. Погляд ортопеда. | Педіатр і Я

«Вибір взуття для дітей. Погляд лікаря ортопеда»

Одне з найчастіших питань від батьків до дитячого ортопеда є наступне «Як нам правильно вибирати взуття для дитини?». Тому сьогодні в цьому нам допоможе розібратись лікар ортопед-травматолог дитячий медичного центру «Педіатр і Я» – Суворов В.Л.


З цього приводу існує багато маніпуляцій від виробників взуття, що заохочують обирати взуття з певним набором характеристик. Що ж з цього приводу каже медична наукова література?

Зрозуміло, що стопа людини не може еволюціонувати паралельно розвитку взуттєвої промисловості. Археологічні дані вказують на те, що перше взуття людина почала носити більше ніж 30 000 років тому ; на той час взуття використовувалось для захисту стоп від механічних ушкоджень та холоду. Впродовж сторіч основною функцією взуття було і є захист стопи. Захисна роль взуття у дітей не підлягає сумніву, проте можливість впливу взуття на розвиток стопи є скептичним . На сьогодні існує недостатня кількість емпіричних даних та досліджень, пов’язаних з впливом взуття на морфологію та біомеханіку стопи . Існує декілька досліджень, що порівнюють морфологію стопи в залежності від ходіння у взутті та босоніж [6,7]; в даних дослідженнях виявлено негативний зв’язок між розвитком стопи та носінням взуття. Так, у дітей, що ходять переважно босоніж більш високе склепіння стопи та краща м’язова сила; проте, чи може це впливати на розвиток стопи у довготривалій перспективі не виявлено. При визначенні впливу взуття на біомеханіку стопи було виявлено як позитивний, так і негативний вплив. Позитивний вплив – при ході у взутті збільшується швидкість ходи, довжину кроку та зменшуються пікові навантаження на стопу . Негативний вплив – зменшується темп ходи та об’єм рухів в суглобах стопи та гомілково-ступневому суглобі . Дослідження щодо впливу дизайну взуття ( жорсткість, вага та ширина) показують, що носіння більш м’якого, легкого та широкого взуття (у порівнянні з ортопедичним) є фізіологічним та зменшує негативний вплив взуття на ходу ; взуття має мати широку передню частину, звужену середню та мати округлий носок, що має позитивний вплив на правильний розвиток стопи .

Підсумовуючи вищесказане, можна користуватись рекомендаціями канадської асоціації педіатрів щодо вибору взуття. Так, рекомендується звертати увагу на наступне:

  • Взуття щільно прилягає до п’ятки, що попереджає зісковзування стопи вперед
  • Є вільний простір близько 1.25 см (приблизно товщина великого пальця) між найдовшим пальцем стопи та краєм взуття, коли дитина стоїть
  • Залишайте близько 5 мм вільного простору збоку між пальцями та краєм взуття
  • При стисканні матеріалу взуття між пальцями, коли дитина стоїть взута, має утворитись невелика складка між пальцями
  • Дитина завжди має спробувати поносити взуття перед тим, як батьки його придбають
    Тобто ідеальне взуття має бути м’яким, широким, легким та комфортним для дитини.


Нехай ніжки вашого малюка будуть здоровими!

ІНШІ СТАТТІ