Вітаміни для дітей | Педіатр і Я

Вітаміни дітям

витамины для детей

В статті Американської дієтичної асоціації оцінювалась якість харчування немовлят і дітей до 4 –х річного віку. Було показано, що звичайного харчування дитині достатньо  для того, щоб забезпечити її нормальним рівнем поживних речовин. Проте, в невеликій підгрупі дітей більш старшого віку результати показали недостатнє споживання заліза і цинку, а  у значної частки дітей молодшого віку вітаміну Е і калію. Такий дефіцит можна у дітей компенсувати за рахунок полівітамінно-мінеральних комплексів, однак дослідники порадили батькам дітей на давати комплексні добавки, в яких є високі рівні вітаміну А і цинку.

Так, чи потрібно давати вітаміни дітям? Є батьки, які наполягають на вітамінних добавках, але є ті, які відмовляються від них, навіть коли дитині клінічно показано їх вживання.

З точки зору офіційної медицини давати вітамінно-мінеральні комплекси дітям рекомендовано тільки в разі, якщо на цьому наполягає педіатр.

В яких випадках виникає необхідність:

  • низька харчова цінність раціону дитини
  • проблемне харчування з відмовою від групи продуктів
  • наявність хронічних захворювань або пов’язаних з ними станів
  • тривала антибіотикотерапія

Діти, які отримують енергетично достатній раціон, однак з низькою харчовою цінністю мають потребу у додатковій суплементації вітамінів. Енергетично достатньою є сучасна промислова їжа, однак її обробка знижує її цінність. В раціоні дитини для забезпечення нормальних рівнів вітамінів повинні бути овочі, фрукти, не оброблені зернові продукти. 

Діти, що проблемно харчуються, зокрема мають вибірковий апетит  з глибокою відмовою від їжі потребують періодично додаткового споживання добавок.

У дітей, які хворіють на хронічні захворювання, наприклад вроджені вади серця, хвороби нирок, хвороби кишечника їжа повинна бути енергетично більш калорійна в певні періоди. Дитина з хронічним захворюванням, яка має низький харчовий статус повинна бути на постійному обліку по харчової цінності раціону і періодично отримувати вітаміни.

Тривала антибіотикотерапія призводить до дефіциту вітамінів (тривалий прийом говорить не тільки про тривалість але і про тяжкість антибіотиків). Всі дослідження, які проводились щодо впливу антибіотиків на харчовий статус дитини, проводилися на групах дітей, що отримували три або чотири антибіотики за певний проміжок часу на рівні стаціонару.

Наприклад в дослідженні на дітях до року, які отримували від 3 видів антибіотиків більше 10 днів показаний дефіцит віт К. Передбачається, що антибіотики знищують кишкову мікрофлору, яка бере участь у синтезі вітаміну К. Такий же механізм і пов’язаний з дефіцитом деяких вітамінів групи В.

У яких дітей слід запідозрити дефіцит вітамінів і мінералів? Є певні групи ризику пов’язані із захворюваннями або станами.

Групи ризику, пов’язані з фоновим захворюванням

Муковісцидоз Вітаміни Д, Е, К, А, В12
Целіакія Фолати, вітамін
B12, залізо
Запальні захворювання кишечникаФолати, вітамін
B12, залізо, цинк
Прийом тривалий протисудомних препаратів (епісиндром) Вітамін Д
Обмеження дієти при при аутизмі, харчовій алергії Залежить від
обмеження
продуктів
Вітамін А,
цинк,
вітамін Д, С, залізо

Групи ризику, пов’язані із станом дитини

Вегетаріанська дієтаВітамін В12
Тривалий рідкий стілецьЦинк
ОжирінняЗалізо, вітамін Д
Грудне вигодовуванні і пізнє введення прикормуЗалізо
Грудне вигодовування, дитина погано росте і відмовляється ходитиВітамін Д

Більшість людей вважають, якщо вітаміни не будуть ефективні, принаймні, вони безпечні. Незважаючи на різні дослідження ролі вітамінів для здоров’я, довготривалі наслідки їх вживання взагалі невідомі.

Вживання вітаміну з їжі не виявляє шкідливих ефектів, які спостерігаються при прийомі вітаміну з харчових добавок. Пояснюється це тим, що вітаміни з їжі є біохімічно збалансованими, що означає, що вони є частиною комбінації окислювально-відновних процесів, тоді як цей баланс може бути відсутнім в  вітамінно-мінеральній добавці.

За останні десятиліття вітаміни активно вивчаються як антиоксиданти, такі як α-токоферол (вітамін Е), аскорбінова кислота (вітамін С) і каротиноїди. Вважається, що антиоксиданти знижують ризик раку і серцево-судинних захворювань. Виявлено, що синтезовані вітаміни-антиоксиданти можуть  навпаки впливати негативно. Наприклад, дефіцит вітаміну А призводить до затримки росту, але, з іншого боку, гіпервітаміноз А призводить підвищеної ламкості кісток і переломів. А дослідження щодо дефіцитуфолієвої кислоти показали, що високі дози можуть сприяти появі ракових клітин.

Отже, прийом вітамінів повинен бути обгрунтований кожній дитині окремо і використовуватись за вказівкою педіатра. Для дитини здорове харчування є більш прогресивним щодо здоров’я в майбутньому.

Прийнявши рішення давати вітаміни дитині необхідно не перевищувати добові дози.

Як правило, профілактичні дози вітамінів призначаються тривалістю 1 місяць.Рекомендовано вживати в першій половині дня, в цей час організм фізіологічно краще налаштований на засвоєння і обмінні процеси в цей час.

Виробники вітамінно-мінеральних комплексів на ринку України

Unipharm (США) – Вітрумкідс

QueisserPharma (Німеччина)Доппельгерц® kinder

SwissEnergy (Швейцарія) Смартвіткідс

Bayer (Україна) Супрадин

КРКА (Словенія)Піковіт

Solgar (США) Kangavites

Ваш Педіатр

ІНШІ СТАТТІ