Закрепи у дітей | Педіатр і Я

Закрепи у дітей

Закреп у дитини

Чому у дитини виникає закреп, чи однаковий перебіг закрепу у немовляти і дошкільняти та як лікувати – найбільш часті питання, які задають батьки на прийомі у педіатра або дитячого гастроентеролога.

Закрепами страждають діти різного віку – від немовлят до підлітків, ступінь проявів різна. Але при цьому, є два основні критичні періоди в житті дитини, протягом яких ризик розвитку закрепів найвищий. Першим можна назвати період привчання дитини до горщика, тобто період формування гігієнічних навичок. Другим – початок відвідування дитячого садка або школи. Не дарма, такі вікові категорії виділені як небезпечні по закрепам. Причина в тому, що механізм формування неправильної роботи кишечника тісно пов’язаний з роботою центральної нервової системи. І будь-які переживання, стрес або одноразове виникнення неприємних відчуттів при ущільненому калі можуть стати для дитини основою для формування закрепу на тлі незрілої нервової системи.

Батьки в переважній більшості не так швидко звертаються за допомогою до лікаря, а приходять тоді, коли у дитини вже є тривала проблема і з’являються тріщини. Батьки помічають кров на калі після випорожнень, що є причиною звернення до лікаря.

Захворювання, які призводять до закрепів, можуть бути суто хірургічними та такими, що не мають звꞌязку з хірургічою патологією. Однак, є чіткий перелік симптомів, які вказують на додаткове обстеження при закрепах: закрепи, які  почалися з першого місяця, кров в калі при відсутності тріщин, температура, затримка розвитку, блювота, здуття, неврологічні симптоми, анатомічні аномалії в тазовій області дитини.

Виключаються хірургічна патологія, недостатність роботи щитоподібної залози, непереносимість глютену, харчова алергія та інше. У маленьких дітей поява закрепів з перших днів життя є приводом до виключення хірургічної патології, недостатності роботи щитоподібної залози.

Окремою проблемою є закрепи у немовлят, які з’являються на тлі кишкових кольок та здуття. В такому випадку рідкі випорожнення можуть бути причиною алергії до білків коровꞌячого молока. Раннє введення в раціон дитини коров’ячого молока теж може призводити до розвитку стійких закрепів.  Таким дітям, з постійними скаргами на закрепи може бути запропонована безмолочна дієта на період 2-4 тижнів.

Окремо про закрепи дітей дошкільного віку. Це вік так званих психогенних закрепів.

Робота кишечника тісно пов’язана з ЦНС. На тлі емоційного дискомфорту, який не завжди зовні проявляється малюк формує хронічний закреп. Той факт, що йому боляче ходити в туалет посилює проблему. Малюк стримує позив, мама це бачить, але не завжди приймає це за проблему. Такі ж психогенні закрепи виникають і на початку підліткового віку, коли втрачається іноді зв’язок з емоційними переживаннями дитини, проблема стає складною, працювати іноді потрібно з психологом.

Лікування функціональних закрепів у дітей можна розділити на кілька етапів, Якщо легкий перебіг,  то починати можна з корекції харчування.

Раціон збагачується тими продуктами, які мають клітковину, що впливає на рухову активність кишечника. Яблуко, персик, слива, черешня та овочі дадуть велику кількість клітковини. Якщо соки освітлені – значить з них прибрали клітковину і такі соки не дають ефективності в харчовій корекції.

Чи впливає водний режим на перебіг закрепу. Якщо дитина дотримується нормального питного режиму, то додаткова вода ніяк не вплине на перебіг закрепу. Посилювати потрібно тільки у тієї дитини, яка п’є мало. Є категорія дітей, які п’ють вкрай мало води, особливо ті, що люблять молоко і погано їдять іншу їжу.

Лікування функціональних  закрепів у дітей раннього віку передбачає максимально раннє втручання. Завдання – отримати безболісні спорожнення і зміцнити ефект.  Основними у лікуванні є препарати, які на відміну від лікування у дорослих не стимулюють роботу кишечника, а набухають і таким чином стимулюють перистальтику. Це препарати на основі поліетиленгліколю і дисахаридів (лактулоза). Лікування закрепів  у дітей різного віку і з різними причинами має свої особливості. Правильне харчування в будь якому випадку є основою хорошої робити травної системи. Якщо шляхом корекції харчування досягти ефективності не можна, то слід звертатись до педіатра або дитячого гастроентеролога.

Ваш педіатр

ІНШІ СТАТТІ