Збільшення лімфовузлів у дитини. Дитячий ендокринолог | Педіатр і Я

Збільшення лімфовузлів у дитини

Консультація педіатра, планова або з причини гострого захворювання включає огляд і пальпацію лімфатичних вузлів. У дітей проблема збільшених лімфовузлів досить часто зустрічається. Головним завданням педіатра є визначення причини і безпечності такого стану: розмір, кількість, еластичність та групи лімфовузлів.

Що таке збільшені лімфатичні вузли?


Лімфатична система умовно належить до системи кровообігу, а також є складовою імунної системи. Лімфатичні вузли розташовані по всьому тілу і в певних місцях згруповані:  шийні, пахвові, підключичні, надключичні і т.д групи. Лімфатичні вузли можна пальпувати. У здорової дитини вони працюють як фільтр для вірусів і бактерій. Тому збільшення лімфовузлів може бути у будь-якого малюка і це є відповіддю на запалення. Однак аномальне збільшення лімфатичних вузлів може вказувати на серйозне захворювання.

Причини збільшення лімфовузлів:

  • віруси та бактерії, паразити
  • травми, укуси, опіки
  •  атопічний дерматит в стадії загострення
  • злоякісні захворювання
  • системні аутоімунні захворювання

Найбільш частою причиною збільшення шийної групи лімфовузлів, або за медичною термінологією їх гіперплазії, є респіраторні віруси, коли запалення є в області носогорла. У цьому випадку саме шийна група є відповідальною за імунну відповідь.

Наприклад, якщо у дитини тонзиліт, ви можете навіть помітити збільшені болючі і круглі утворення на шиї.

Іноді лімфатичні вузли можуть збільшуватися в розмірах до декількох сантиметрів і залишатися такими протягом декількох тижнів навіть після того, як дитина виздоровіла.

У якому випадку потрібно звертатися до педіатра з приводу збільшення лімфатичних вузлів?

• лімфатичні вузли збільшені протягом декількох днів без очевидної причини;

• лімфатичні вузли стали більшими за 1 см;

• збільшені лімфатичні вузли на шиї, і зявились проблеми з ковтанням або диханням;

• дитина скаржиться на біль або неприємні відчуття в області збільшених лімфатичних вузлів;

• у дитини червона шкіра над лімфатичними вузлами;

• збільшені лімфатичні вузли і дитина вкрай погано себе почуває.

Викликають занепокоєння ознаки лимфаденопатії, які вимагають додаткового обстеження:

  • збільшення надключичних  вузлів

– розмір понад 2 см в шийному лімфатичному вузлі

– ущільнена консистенція збільшеного лімфатичного вузла

– відсутність супутніх інфекційних симптомів як причини збільшення

– відсутність покращення протягом місяця.


Первинне обстеження при таких симптомах включає загальний аналіз крові і рентгенограма грудної клітини. Це недорогі та безпечні обстеження, які можуть допомогти дитячому ендокринологу визначити характер збільшення або необхідність проведення подальшого обстеження.

Лікування збільшених лімфатичних вузлів залежить від причини. Якщо це викликано вірусною інфекцією, все, що ви можете зробити, — це лікувати симптоми вірусу, такі як біль в горлі й лихоманка. Якщо лімфатичні вузли дитини збільшились через бактеріальне запалення, то можуть бути необхідними антибіотики. У рідкісних випадках бактеріями заражається сам лімфатичний вузол. Якщо так відбувається,  то шкіра навколо вузла буде червоною і болючою, особливо при пальпації. У такому випадку треба негайно звертатись до педіатра.

Отже, збір анамнезу і звичайний огляд дитини у більшості випадків можуть бути для педіатра визначальними у діагнозі. Інфекційні захворювання є найчастішою причиною лімфоаденопатії. Антибіотики часто показані при запаленні лімфовузлів. Генералізована лімфаденопатія зустрічається рідше, ніж місцева лімфаденопатія, і виникає на тлі системного захворювання.
            У нашому медичному центрі “Педіатр і Я” спеціалісти проводять усі необхідні первинні обстеження й тільки потім ставлять діагноз та назначають лікування. Збільшення лімфатичних вузлів може бути небезпечним для дитини, але панікувати та починати самостійне лікування до консультації педіатра не варто. Такими діями ви можете нашкодити малюку. 

Ваш ПЕДІАТР

ІНШІ СТАТТІ